szkoła podstawowa w suchostrudze
Szkoła Podstawowa w Suchostrudze, ul. Szkolna 20, 05-555 Tarczyn, tel. 22 727 71 81

Aktualności

25 marca 2016 15:52 | Aktualności

Pierwszy Dzień wiosny oraz obchody Dnia Patrona

 

 

OBCHODY DNIA PATRONA I POWITANIE WIOSNY

„ … jest człowiek skromny, wielki artysta i pierwszy
prawdziwy twórca pejzażu polskiego – Józef Chełmoński”

                                                                              K. R. Witkowski

Nazywany jest ojcem polskiego realizmu. Jego płótna są wyjątkowe i niezwykle wzruszające. Na obrazach utrwalił życie wsi oraz przyrodę, której nie zdążył jeszcze zmienić człowiek swoją działalnością. Ludzi przedstawiał w spoczynku, zabawie, przy pracy, w codziennym trudzie, w ich ścisłym kontakcie z ziemią. Po raz pierwszy w sztuce polskiej życie chłopów zostało ukazane prawdziwie, „na wyciągnięcie ręki”, bez przerysowań i upiększeń – naprawdę realistycznie. Chełmoński był rzetelny w opisie rzeczywistości. Romantyczna natura artysty oraz jego silne, emocjonalne związki z wsią sprawiały, że kochał wszystko, co go otaczało - przyrodę, spracowanego chłopa, ziemię. Zachwycała go różnorodność i bogactwo zjawisk natury, był wrażliwy na to, co subtelne i piękne. Sycił wzrok widokiem pól, mokradeł, potoków.  Ziemia mazowiecka, która go wydała i którą z miłością całe życie malował, jest także miejscem jego spoczynku. Pochowany został w czasie ulewnego deszczu na cmentarzu w Ojrzanowie.  


W dniu 9 października 2002 roku  Szkole Podstawowej w Suchostrudze nadano imię Józefa Chełmońskiego. Imieniny patrona szkoły i pierwszy dzień wiosny  co rok stanowią pretekst, aby przypomnieć sylwetkę tego wsłuchanego w polską naturę artysty.


Tegoroczne obchody rozpoczął konkurs wiedzy o patronie. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klas IV-VI. Wyrównane wyniki spowodowały, że wyłonienie zwycięzców wymagało dogrywki. Kolejnym punktem programu było rzeźbienie w glinie popiersia malarza.  Zadanie okazało się trudne, jednak efekty w pełni wynagrodziły trudy autorom. Następnie uczniowie klasy V pokazali przygotowane na lekcji informatyki prezentacje poświęcone Józefowi Chełmońskiemu. Na korytarzu szkolnym wywieszone zostały prace uczniów inspirowane twórczością wielkiego malarza, które powstawały na lekcjach plastyki. Obchody zakończyło ognisko z kiełbaskami, które wspaniale smakowały po dniu pełnym wrażeń.


Inaczej ten dzień spędzili uczniowie klas młodszych. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego z tradycyjną Marzanną pomaszerowały na plac zabaw w Werdunie. Wrzuciły Zimową  Pannę do rzeczki, aby popłynęła do morza, a same oddały się zabawie na kolorowym placu zabaw. Rodzice przygotowali ognisko z kiełbaskami oraz inne smakołyki, które czekały w altance. Wspólną zabawą dzieci pożegnały Zimę i zaprosiły Panią Wiosnę. Natomiast uczniowie z klas I-III postanowili spędzić ten dzień w grójeckim kinie.


Dla wszystkich uczniów był to dzień pełen wrażeń.

                                                                        Iwona Popowicz

Przeczytano: 648 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: